Građani se svakodnevno zastrašuju pričama kako ćemo „teško preživeti zimu“, a još nema zvaničnih informacija o tome kako će izgledati naredna grejna sezona. Uvoznik gasa (koji je ključni energent za grejanje), istovremeno distributer za male potrošače i domaćinstva u Novom Sadu i Vojvodini jeste JP „Srbijagas“. Zbog toga je u subotu, 25. juna, u 10 sati ispred sedišta „Srbijagasa“ u Novom Sadu, na Bulevaru oslobođenja 69, u ime Akcije progresivne Vojvodine (APV) Aleksandar Jovanović, postavio sledeća pitanja čelnicima ovog preduzeća:
- Kako ćemo se grejati ove zime i koliko će to koštati Novosađane ako je već najavljeno da će nova cena prirodnog gasa biti od 40% do 80% viša od sadašnje?
- Ukoliko dođe do naglog skoka cene prirodnog gasa, ima li „Srbijagas“ planove da amortizuje ove razlike tako što će sniziti marže, smanjiti gubitke ili neki drugi način?
- Planira li „Srbijagas“ alternativni način kupovine prirodnog gasa i odakle?
- Šta je dosad učinjeno po gore navedenim pitanjima?
- S obzirom na to da Srbija nema dovoljno kapaciteta za skladištenje gasa i da koristimo i skladišta u Mađarskoj, šta „Srbijagas“ čini u pogledu otvaranja novih skladišta gasa?
- EU planira da se do 2030. godine odvoji od ruskog gasa, da li se i šta planira u pogledu otvaranju novih gasovoda?
- Koja je trenutna cena kubnog metra gasa koju „Srbijagas“ fakturiše prema toplanama?
- Ko pokriva trenutnu razliku u tržišnoj ceni kubnog metra gasa i fakturisane cene prema toplanama?
- Odnosi li se ista metodologija i na individualne potrošače?
APV zahteva od „Srbijagasa“ odgovore na postavljena pitanja jer su oni u interesu svih građana Srbije.