POVODOM SVETSKOG DANA IZBEGLICA APV IZRAŽAVA PUNU SOLIDARNOST SA SVIM LJUDIMA KOJI SU NEVOLJNO MORALI DA NAPUSTE SVOJE DOMOVE
Akcija progresivne Vojvodine povodom 20. juna – Svetskog dana izbeglica, koji se obeležava širom sveta, izražava punu solidarnost i podržava sve ljude koji su nevoljno morali da napuste svoje domove.
Posebnu brigu i interesovanje za probleme izbeglica želimo da podelimo s onima koji su odlučili da se trajno nasele na području Autonomne Pokrajine Vojvodine.
Prema prvom popisu izbeglica i drugih ratom ugroženih lica koji su 1996. godine sproveli Komesarijat za izbeglice Republike Srbije i Visoki komesarijat OUN za izbeglice u Srbiji se nalazilo 537.937 izbeglih i prognanih lica, od čega je 259.700 njih u AP Vojvodini i danas važan činilac razvoja u svim sferama društvenog i ekonomskog života. Nažalost, u Vojvodini i danas gotovo 30.000 ljudi i dalje ima status izbeglih ili interno raseljenih lica s egzistencijalnim problemima.
I premda veliki broj izbeglica u početku nema jasan cilj gde se privremeno ili trajno želi nastaniti, najveći broj izbeglica s područja Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine odlučio se za odredište u Vojvodini, pre svega zbog prostorne distance od ranijeg zavičaja, ali još više zbog rodbinskih i prijateljskih veza s osobama koje su u velikoj meri i same bile kolonizovane u Vojvodinu. To je posebno izraženo u opštinama: Inđija, Ruma, Sremski Karlovci i Šid, gde je udeo izbeglica u ukupnom stanovništvu najveći na nivou Vojvodine, ali i cele Republike Srbije.
Pored rodbinskih i prijateljskih veza značajan uticaj na teritorijalno razmeštanje izbeglica ima i socioekonomska diferencijacija izbeglica u periurbanom pojasu Beograda i Novog Sada, ali i drugih gradova s povoljnim uslovima za privređivanje, zapošljavanje, razvoj zanatstva, male privrede, niže cene zemljišta i pogodnih uslova za gradnju stambenog i poslovnog prostora, čime su umanjili deficit stanovništva i vrlo brzo svojom kvalifikacionom strukturom povećali udeo aktivnog stanovništva i lica s ličnim prihodima.
Akcija progresivne Vojvodine poziva Pokrajinsku vladu da preko svog Fonda za pružanje pomoći izbeglim, prognanim i raseljenim licima obezbedi finansijsku podršku tim osobama za pokretanje sopstvenog posla i da drugim mehanizmima koji su joj na raspolaganju podstiče ekonomsko osnaživanje i rešavanje njihovog položaja u našem društvu, jer se pokazalo da deluju na smanjenje vrednosti koeficijenta ekonomske zavisnosti za ukupno stanovništvo i dragoceni su ljudski potencijal za društveni i ekonomski progres Autonomne Pokrajine Vojvodine i razvoj cele Srbije.